Ev Yapımı Reçel Tarifleri

Reçel Tarifleri

Vişne Reçeli

MALZEMELER

1kg vişne
1kg şeker
1adet limon

HAZIRLANIŞI

Vişneleri yıkayıp çekirdeklerini çıkarın ve bir tencereye koyun. Şekeri boşaltıp 1saat bekletin. Ardından önce kısık ateşte ardından da normal ateşte kaynatın. İndirirken de limon sıkıp soğumaya bırakın.


Kuru Dut Marmelatı

MALZEMELER

250 gr. kuru dut
2,5 su bardağı şeker
1/2 limon

HAZIRLANIŞI

Kuru dutları yıkayıp, 2 su bardağı su ile yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Tel süzgeçten geçirip tekrar tenceresine koyunuz. Şeker ilâve edip kıvamı gelinceye kadar kaynatınız. Limon suyu katınız. Sıcakken kavanozlara boşaltıp soğuyunca kapağını sıkıca kapatınız.


Düdüklüde Armut Marmelatı

MALZEMELER

1 kg. armut
1 kg. toz şeker
1 çorba kaşığı limon suyu

HAZIRLANIŞI

Armutları yıkayıp kabuğunu soyunuz. İrice rendeleyip düdüklü tencereye koyunuz. Şekerini ve 1 su bardağı su ilave edip kapağını örtünüz. Buhar çıkınca düdüğünü kapatınız, ötünce altını kısıp 10 dakika pişiriniz, altını söndürüp ılıyınca kapağını açınız. Limon suyu ilâve edip ağzı açık olarak bir taşım kaynatınız.


Kayısı Reçeli (kireç Suyunda)

MALZEME

1 kg. taze, suyu az, sert kayısı
6 su bardağı şeker

YAPILIŞI

Kayısıları yıkayıp, çekirdeklerini çıkarın. Kireçli su yapın. (Bir kaba biraz kireç atın, su koyun ve karıştırın. Sonra kireçler dipte toplanınca yukarıdaki suyu alın). Bu kireçli suda kayısıları 6-7 saat bırakın. Kayısıları çıkardıktan sonra bol sıcak su ile yıkayın. Bir tencereye şekeri ve onu iki parmak aşacak kadar su koyup, kaynatın. Şurup kıvamına gelince kayısıları içerisine atıp bir taşım kaynatın ve delikli bir kepçe ile kayısıları çıkarın. Delikli bir kapta bir gün süre ile bekletin. Süzülen suyu şuruba ilave edip tekrar kayısılarla birlikte kaynatın. İki kere daha bu işlemi yapın. Sadece arada iki saat kadar bekletin. Son kaynamadan sonra şurubuyla birlikte kavanozlara koyup, soğuduktan sonra kapaklarını kapatın.


Armut Reçeli

MALZEME

5-6 iri boy armut
7-8 su bardağı şeker
1,5 limon

YAPILIŞI

Armutları yıkayıp, uzunlamasına dörde bölünüz. Çekirdek yatağını çıkartıp kabuğunu soyunuz. Tencereye. 5 su bardağı su koyunuz. Armutları zevke göre küp, dilim, üçgen, kibrit çöpü şeklinde doğrayarak veya rendeleyerek ölçülü suya koyunuz. Kapağını örterek yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Şekerini ilave edip karıştırınız. Kapağı açık olarak kaynamasını sağlayınız. Limon suyunu ilave edip reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatınız. (Tabağa biraz suyundan koyup kontrol ediniz. Koyu kıvamda akıyorsa olmuştur.) Beş dakika dinlendiriniz. Temizlenmiş kuru ve ılık kavanozlara boşaltınız. Soğuduktan sonra kapağını sıkıca kapayıp serin bir yerde bekletiniz.


Kuru Erik Reçeli

MALZEME

Yarım kg. kuru erik
6 su bardağı şeker
1 limonun suyu

YAPILIŞI

Kuru erikleri yıkayıp sıcak suyun içerisinde bir gece dinlendirin ve ertesi gün suyunu iyice süzün. Bir tencereye şekeri ve üzerini iki parmak geçecek kadar suyu koyup, güzelce kaynatın. İçerisine kuru erikleri katıp koyulaşıncaya, reçel kıvamını alıncaya kadar kaynatın. Limon suyunu ilave edip bir taşım daha kaynatın, varsa köpükleri alın ve kavanozlara dökün. Soğuduktan sonra kapakları kapatın.


Erik Marmeladı

MALZEME

1 kg. olgun ve kaliteli erik
2 Su bardağı dolusu şeker
1 Kahve fincanı su

YAPILIŞI

Eriklerin çekirdekleri ayıklayıp, tencereye koyun. Şekeri ve suyu ilave edin. Erikler yumuşayıncaya kadar ve bıraktıkları suyu çekinceye kadar pişirin. Ateşten alınca ezip püre haline getirin. Soğuyunca servis yapın.


İncir Reçeli

MALZEME

750 gr. reçellik yeşil incir
6 bardak toz şeker
5 bardak su
2 çorba kaşığı limon suyu

YAPILIŞI

İncirlerin kabuklarını soyun, su dolu bir tencereye koyup, 10-15 dakika kadar haşlayın, sonra suyunun iyice süzülmesi için süzgece alın. Diğer tarafta toz şeker ile suyu orta ateşte kaynatın, bu sıcak şuruba suyu süzülmüş incirleri ilave edin, kuvvetli ateşte, şurup iyice koyulaşana kadar kaynamaya bırakın, şurup koyulaşınca limon suyunu ilave edip 5 dakika daha kaynatın. Üzerine köpük birikmişse kevgirle alın. Reçeli ateşten alıp, soğuyunca kavanozlara doldurun.


Kireç Kaymağında çilek Reçeli

MALZEME

1 kilo çilek
1 kaşık limon suyu
1.300 gr. şeker

YAPILIŞI

Çilek tanelerinin reçel içinde tane tane olmalarını istiyenler sapları ayıklanmış çilekleri içinde bol kireçli su olan tencereye atarak iki saat kireçli suda bıraktıktan sonra 1 defe kireçsiz bol suda yıkamalı ve kalın süzgeç içinde süzülmeye bırakmalıdır. Daha sonra 2 su bardağı su ilave edip şekeri de koyarak pişirmelidir.

Kirecin yapılması: 250 gr kireç 5 kilo su ile 4 saat bekletilir. Tahta bir kaşıkla karıştırılır. İyice durulmuş kireç suyunu bulandırmadan üstünden alınır.


Kestane Reçeli

MALZEME

2 kilo kestane
3 kilo şeker

YAPILIŞI

Kestaneler bıçakla çizilip bol suda kaynatılır. Yarı pişmiş olarak ateşten alınır. Soğuduktan sonra dikkatlice kabukları soyulur. Kestaneler 10 santimlik kare bir tülbentin içine sırt sırta bağlanır. Bir tencereye dizilir. Üstüne çıkıncaya kadar su koyup şekeri de ilave ederek ağır ateşte pişiriliri. Suyu kaynayarak azalırsa ve çok koyulaşırsa biraz su ilave edilir. 2 saat kaynatılır. Ateşten indirdikten sonra iyice soğumadan tülbenti açmayın. Tülbentden çıkartıktan sonra şurubu ile bir kavanozda saklayın.


Tarçınlı Portakal Reçeli

MALZEME

12 adet orta boy portakal
2 adet limon
2 kg. toz şeker
2 litre su
1 adet tarçın kabuğu
Yeterince tuz,
Hindistancevizi rendesi

YAPILIŞI

Portakalları iyice yıkayıp, kabuklarını bir fırçayla temizleyiniz. On tanesini keskin bir bıçakla enlemesine mümkün olduğu kadar ince dilimler halinde kesiniz. İki tanesinin de sıkılarak suyunu çıkarınız. Limonları da sıkıp suyunu çıkardıktan sonra, portakal dilimlerini, portakal ve limon suyuyla birlikte bir tencereye koyunuz. İçine bir adet tarçın kabuğunu atınız. Hindistan cevizi rendesini serpiniz. İki litre su ilave edip 24 saat dinlendiriniz. 24 saatin sonunda tarçın kabuğunu alıp, iki kilo toz şekerini üstüne dökünüz. Tencereyi ateşin üzerine koyarak yavaş yavaş kaynatmaya başlayınız. Arada bir karıştırarak kaynama derecesine gelince ateşi kısınız ve bir buçuk saat hafif ateşte kaynatınız. Reçel istediğiniz kıvama gelince tencereyi ateşten alıp soğumaya bırakınız. Henüz ılıkken temiz kavanozlara boşaltıp serin bir yerde muhafaza ediniz.


Balkabağı Reçeli

MALZEME

1,5 kg balkabağı
1,5 kilo şeker
4,5 litre su
250 gr kireç
1 limon suyu

YAPILIŞI

Kabağı yıkayıp kabuklarını soyun, doğrayın. 250 gr kireçle 5 litre suyu karıştırıp su duruluncaya kadar bekleyin. Kireç suyuna koyup 4 saat bekletin. Kireç suyundan çıkarınca bol suyla yıkayın. Şekeri bir tencereye koyup üzerini iki parmak geçecek kadar su koyup kaynatın. Kaynayan şuruba kabakları atıp pişirin. Reçel kıvamına gelince limon suyu koyup ateşten alın.


Kayısı Reçelı

MALZEME

3 su bardağı su
1.5 kg toz şeker
650 gr kuru kayısı
2 çorba kaşığı limon suyu

HAZIRLANIŞI

Kuru kayısıları oniki su bardağı ılık suyla ıslatın ve şişmeleri için bir gün suda bekletin. Diğer bir tencereye üç su bardağı su ile toz şeker koyun ve orta ateşe yerleştirin. Karıştırarak şekeri eritin ve kaynamaya bırakın. Şurup koyulaşmaya başladığında, kayısıların suyunu süzüp tencerenin içine atın ve şurup tekrar koyu kıvamını buluncaya dek kaynatın. Reçel kıvamını bulduğunda, iki çorba kaşığı limon suyunu katıp, biraz karıştırın. Bir taşım kaynattıktan sonra tencereyi ateşten alıp, soğumaya bırakın. Sonra kuru cam kavanozlara boşaltın, soğuduğunda kavanozların kapaklarını kapatıp, serin bir yerde muhafaza edin.


Düdüklüde Elma Marmelatı

MALZEME

1 kg. elma
1 kg. toz şeker
1 çorba kaşığı limon suyu

YAPILIŞI

Elmaları yıkayıp kabuğunu soyunuz. İrice rendeleyip düdüklü tencereye koyunuz. Şekerini ve 1 su bardağı su ilave edip kapağını örtünüz. Buhar çıkınca düdüğünü kapatınız, ötünce altını kısıp 10 dakika pişiriniz, altını söndürüp ılıyınca kapağını açınız. Limon suyu ilâve edip ağzı açık olarak bir taşım kaynatınız.


Portakallı İncir Reçeli

MALZEMESİ

1 kg. İncir
1/2 kg. şeker
2 adet limonun suyu
1 adet portakal
Yeterince su

YAPILIŞI

Reçel için küçük, nispeten yarı olgun meyveler uygundur. Koyu renkli (Göklop) açık renkli (Sarılop) incirlerden reçel yapılır. Bir de yenmeyen Baba İncir'den yapılanı vardır. Baba İncir önce haşlanır ve soğuk suda yıkanıp acısı giderilir. Ondan sonra aşağıda tarif edeceğimiz işlemler yapılır. -İncirlerin yapraklarını soyup yıkayınız. -Portakalın kabuğunu soyunuz. Bir miktar su içinde yumuşayıncaya kadar kaynatınız. Suyunu süzüp, kalanını püre haline getirin. -İncir ve şekeri birlikte tencereye koyunuz. Üzerine, portakal kabuğu rendesini koyup karıştırınız. Hafif ateş üzerinde karıştırarak koyulaşırınız. Yaklaşık yarım saatte koyulaşacaktır. Reçelin kıvamını kontrol ediniz. Bitiş noktasına yakın limon suyunu katıp tam kıvamına gelince ateşten indiriniz. -Biraz soğuduktan sonra kavanozlara doldurunuz. Kavanozlarda vakum oluşması için sıcak reçeli kavanozun ağzına kadar doldurmaymız. Bir parmak boşluk bırakınız. Sıcakken kapağı kapatıp kavanozu ters yüz ediniz. Sonra serin bir yere kaldırıp, saklayınız.


Bergamot Reçeli

MALZEME

5 adet bergamot kabuğu
1 kg. şeker
1 adet limon suyu
2 su bardağı su

YAPILIŞI

Bergamot bir turunçgil meyvesidir. Reçeli kabuğundan yapılır. Bergamotun kabuklarını muntazam soyunuz. Sarı kısmı dışa gelecek şekilde kıvırınız açılmaması için bir kürdan batırınız. Sonra bunları bir iğneyle ipliğe geçiriniz. İpe dizdiğiniz kabukları bol suyla iyice yıkayınız. Reçel tenceresinin içindeki suya koyup haşlayınız. 5-10 dakika kaynattıktan sonra sudan çıkarıp, kaynama suyunu.dökünüz. Tekrar temiz su koyup kaynatınız. Bu işlemi birkaç kez yapınız. Böylece kabukların acısını gidermiş olursunuz. Portakal reçeli yaparken bu kadar acı alma yeterlidir. Fakat bergamot için bundan sonra kabukları bir hafta su içinde bekletmek gerekir. Hergün de suyunu değiştirmek lazımdır. Bir tencereye su koyarak ocağın üstüne alalım. İçine şekeri koyup hafif ateşte karıştırarak eritelim. Hazırlattığımız kabukları içine koyup kaynatalım. Kaynama sonunu, yani kıvamının gelip gelmediğini akıtma, damlatma veya tabağa dökme yöntemlerinden birini kullanıp, kontrol edelim. Bitişe yakın limon suyunu koyup, ateşten indirelim. Usulüne uygun temiz kavanozlara koyup, serin bir yerde saklayalım.


Kuru Mürdüm Eriği Reçeli

MALZEMESİ

500 gr. erik
1.5 kg. toz şeker
1 adet limon suyu

YAPILIŞI

Erikleri akşamdan temizce yıkayınız. Üzerlerine bol ılık su koyarak ıslatınız. Ertesi gün bu suyu temiz bir tencereye süzünüz. Bu suyu atarsanız reçelinizin rengi arzu edildiği kadar güzel olmaz. Suya şekeri koyup kaynatınız. Kolay akmayan, kıvamlı bir şurup elde edince, erikleri içerisine atınız. Orta hararetli ateşte reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatınız. Tam kıvamını bulmasına yakın 1 limon suyunu sıkıp, tekrar üç dört taşım kaynatınız. Ateşten alıp, köpüğünü temizledikten sonra sıcak sıcak kavanoza boşaltınız. Soğuduktan sonra kapağını kapatıp serin bir yerde muhafaza ediniz.


Kızılcık Reçeli

MALZEME

1 kilo kızılcık
1 kilo şeker
200 gram glikoz

YAPILIŞI

Kaynamış, koyuca şekere ıbirkaç yerinden yarılmış, yıkanmış kızılcıklar katılır. Piştikten sonra hir tabağa çıkarılıp, gözden geçirilir. Arzu edilen koyuluk oluşunca 200 gram glikoz konur, ateşten alınır.


Şeftali Reçeli

MALZEME

1 Kg Şeftali
6 bardak Tozşeker
1 adet Limon Suyu
2 bardak Su

YAPILIŞI

Şeftaliler yıkanır, kabukları soyulur ve ikiye ayrılır. Su içinde bekletilir. Bir tencereye 6 bardak şeker ve 2 bardak su konarak bir kaç taşım kaynatılır. Su içinde bekletilen şeftaliler kaynayan şurup içine atılarak kıvama gelene kadar kaynamaya bırakılır. Kıvamı anlamak için bir kaşıkla şuruptan alıp bir tabağa damlatın, eğer damlalar top top duruyorsa, kıvam tamamlanmış demektir. Reçel kıvama ulaştıktan sonra içine 1 limonun suyunun tamamı ya da limon tuzu katılır (şekerlenmesin diye). Biraz daha kaynatılır ve soğumaya bırakılır.


Kızılcık Ezmesi

MALZEME

1 kg şeker
1 kg kızılcık

YAPILIŞI

Kızılcıkları yıkayın ve bir kabın içerisinde ezerek, sularını çıkarın. İnce delikli bir süzgeçten geçirip süzün. Eğer elde ettiğiniz kızılcık suyu 2 iki su bardağından az ise üzerine su ilave edip iki su bardağına tamamlayın. Bir kilo şekeri ilave edip orta ateşte kaynatın. Şeker iyice eriyinceye dek karıştırın, kızılcık suyu koyulaşana kadar yaklaşık onbeş dakika kaynatın. Tencereyi ateşten alıp, soğumaya bırakın. Sonra kuru cam kavanozlara boşaltın, soğuduğunda kavanozların kapaklarını kapatıp, serin bir yerde muhafaza edin.


Greyfurt Reçeli

MALZEMELER

3 adet portakal
2.5 kg toz şeker
7 su bardağı su
1 adet greyfrut
2 adet limon

HAZIRLANIŞI

Meyvelerin kabuklarını temizleyin, meyveleri küçük küçük doğrayın. Su ilave edip 24 saat bekletin. Sonra hafif pişirip, yirmidört saat daha bekletin. Şekeri katıp kaynatın (çok koyu olması gerekmez, soğuyunca da koyulacaktır).


Böğürtlen yada Ahududu Receli

MALZEME

1 kg taze bogurtlen yada ahududu
1 kg seker
3 yemek kasigi limon suyu

YAPILIŞI

Bogurtlenlerin uzerine sekeri dokun.(Dilerseniz yarim 1,5 kg bogurtlenin 5000 grmini robottan gecirebilir,diger yarisini butun olarak kullanabilirsiniz.Boyle yaparsaniz recelin icinde cok fazla cekirdek olmasini onlersiniz.)Bir gece dinlendirin.Ertesi gun kaynayana kadar pisirin.Kivami gelince icine limon suyunu ekleyin ve 5 dakika kadar daha kaynatmaya devam edin ve ocagin altini kapatin. 5 dakika kadar sonra sicak marmeladi kavanozlara bosaltin.Kapaklarini kapatin ve bas asagi biraz sogumalari icin cevirin.10 dakika kadar sonra kavonozlari duzeltip serin ve karanlik yerde saklayin. Afiyet olsun...


Elma Marmelatı

MALZEME

1.5 kg elma
250 gr toz şeker
1 adet çubuk tarçın

HAZIRLANIŞI

Elmalarıı yıkayıp, dört eşit parçaya bölün. Çekirdekleri çıkarıp, çekirdek yataklarını temizledikten sonra tencereye koyun. Tencereye bir miktar su ve tarçın koyduktan sonra tencerenin kapağını kapatıp orta ateşe oturtun. Elmalar sularını salıp tekrar çekmeye başladıklarında tencereyi ateşten alın. Elmaları tahta bir kaşık yardımıyla bastırarak ezip, süzgeçten geçirin. Elmalara şekeri katın ve tekrar tencereye alıp orta ateşe oturtun. Tahta bir kaşıkla karıştırarak, marmelat kıvamına buluncaya dek kaynatın. Sonra ateşten alın ve soğumaya bırakın. Ilındığında kuru cam kavanozlara boşaltın, soğuduğunda kavanozların kapaklarını kapatıp, serin bir yerde muhafaza edin.


Vişneli Pirinç Marmelatı

MALZEME

2 su bardağı Amerikan Pirinci
1 su bardağı vişne marmelatı
2 çorba kaşığı vişne taneleri
1 su bardağı su
1 çorba kaşığı pudra şekeri
1 çorba kaşığı karanfil

HAZIRLANIŞI

Pirinci 1 bardak suda yaklaşık 5 dakika kadar haşlayın ve suyunu süzün. Bir kabın içinde pirinç ve vişne marmelatını iyice karıştırın. İçine karanfili ekleyin. Karışımı kaselere boşaltın. Üzerini pudra şekeri veya isteğe göre vişne taneleri ile süsleyerek servis yapabilirsiniz.


Turunç Kabuğu Reçeli

MALZEME

1250 gram turunç,
1,1.5 kilo toz şekeri,
3 bardak su,
2,2.5 çorba kaşığı limon suyu veya 7 gram limon tuzu.

YAPILIŞI

Turuncun kabuklarını ayıklamalı. Sonra bu kabukların üstünü bir bıçakla kazımalı ve birer parmak eninde dilimlere doğramalı. Turunç kabuklarının kazınması ve doğranması sona erince bunları teker teker rulo biçiminde sarıp bir çuvaldızla veya yorgan iğnesiyle bir ucu kalınca düğümlenmiş bir ipe geçirmeli. Bütün kabukların ipe dizilmesi sona erince üstten de kalınca bir düğüm attıktan sonra bu diziyi içinde kaynar su bulunan büyükçe bir tencereye atmalı ve turunç kabuklarını hafif yumuşak bir duruma gelinceye kadar haşlamalı. Sonra tenceredeki suyu döküp kabukların üstüne soğuk su dökerek bunları bir kenarda 12 saat dinlendirmeli. Soğuk suda 12 saat kalan turunç kabuklarının suyunu değiştirip bir 12 saat daha dinlendirmeli. Suyu tatmalı. Acılık varsa turunç kabuklarını tekrar 12 saat soğuk suya yatırmalı. Böylece suyunda acılık kalmayıncaya kadar bunların suyunu her oniki saatte bir değiştirmeli. Turuncun suyunda acılık kalmayınca yani birkaç gün suda tuttuktan sonra son suyu döküp kabukları bir kaba koymalı. Artık bu reçelin şerbetini hazırlama vakti gelmiştir. Bir tencereye üç bardak suyla birbuçuk kilo şekeri koymalı ve kabı orta ısılı bir ateşe oturtmalı. Karıştırarak şekeri eritmeli ve şerbeti birkaç taşım kaynatarak koyu bir kıvama getirmeli. Şerbet koyulaşınca bir kenarda duran turunç kabuğu dizisini olduğu gibi bu şerbetin içine atmalı. Bir - iki taşım daha kaynattıktan sonra reçel koyu bir kıvama gelince limon suyunu veya yarım fincan suda eritilmiş limon tuzunu döküp karıştırmalı ve reçeli bir taşım daha kaynatmalı. Sonra tencereyi ateşten indirmeli. Reçelin yüzeyinde beliren köpükleri bir kevgirle alıp attıktan sonra tenceredekileri soğumaya bırakmalı. Reçel iyice soğuyunca turunç kabuğu dizisini havaya kaldırmalı düğümü kestikten sonra bir çatalın yardımıyle ipten çıkarılacak turunç kabuklarını şerbetinin içine düşürmeli. Sonra reçeli kavanozlara boşaltmalı ve gerektiğinde kullanmak üzere bir kenara kaldırmalı.


Kestane Püresi Reçeli

MALZEME

1 kg iri kestane
3 su bardağı tozşeker
1,1.5 bardak su,
2 çay kaşığı vanilya.

YAPILIŞI

Kestaneler yıkandıktan sonra, bıçakla kabukları hafifçe yarılır ve kaynar suya atılır. Kestaneler 5-10 dakika kaynatıldıktan sonra suyu dökülür. Kabukları ve iç kabukları iyice ayıklanır. Sonra bir tencerede, üzerini örtecek miktarda suyla kuvvetli ateşte kaynatılır. Kestaneler iyice yumuşayınca suyu dökülür. Kestaneler iyice ezilerek püre haline getirilir. Püre haline gelmiş kestane tencereye konur. Üzerine 1 bardak su, tozşeker ve vanilya ilave edilir, çok hafif ateşte karıştırılarak pişirilir. Kestane koyu bir bulamaç haline gelince tencere ateşten indirilip soğumaya bırakılır. Tatlı soğuyunca kavanoz veya kâselere boşaltılır ve gerektikçe kullanılır. Bu tatlı çocuklar için çok besleyici olduğu gibi turta yapımında da kullanılır, istenirse kestane reçeline su yerine süt de konulabilir.


Helvacıkabağı Reçeli

MALZEME

1 kg kabak
1,5 kg tozşeker
4 bardak su
1 limon (veya 1,5 gr limontuzu)

YAPILIŞI

Helvacıkabağı, çekirdekleri çıkarılıp kabukları kesildikten sonra, kare şeklinde küçük küçük doğranır. 20 bardak suda, 250 gr sönmemiş kireç eritilir, suyu alınır ve kabak parçalan durulmuş kireç suyunda 6 saat bırakılır. Kireç suyundan çıkarılan kabaklar bol suda iyice yıkanır, süzülür. 1,5 kg tozşeker 4 bardak suda kaynatılarak şurup hazırlanır. Şurup kıvamını bulunca yıkanmış ve suyu süzülmüş kabak parçalan içine atılır ve kaynatılarak kabaklar pişirilir. Reçel kıvamını alınca limon suyu dökülür, hafifçe kanştınlarak limon suyu her yana eşit biçimde dağıtılır, 2-3 dakika kaynatıldıktan sonra ateşten indirilir. Reçel ateşten indirilince, soğumadan temiz ve kuru kavanozlara boşaltılır. Serin kuru bir yerde saklanır.


Kiraz Reçeli

MALZEME

1 kg kiraz
1 kg tozşeker
1 paket vanilya
1 çay kaşığı limon suyu

YAPILIŞI

Kirazlar yıkayıp çekirdeklerini temizleyin. Tencereye alarak üzerine tozşekeri ilave edin. Tencerenin kapağını kapatarak birkaç saat bu şekilde dinlendirin. Tozşeker iyice eridiğinde ocağa oturtun, kısık ateşte pişmeye bırakın. Pişme sırasında oluşan köpükleri alın. Reçel koyulaşmaya başladığında vanilyayı ilave edin. Ocaktan almadan birkaç dakika önce limon suyunu ekleyin. Reçeliniz olduğunda ocaktan indirerek soğumaya bırakın.


Incir Marmeladi

MALZEMELER

500 gr şeker
1 kg olgun incir
1/2 adet limonun suyu

HAZIRLANIŞI

İncirleri iyice yıkayın. Bir kilo inciri bir su bardağı su ile haşlayıp, yumuşatın. Bu incirleri tahta bir kaşık yardımıyla bastırarak kevgirden geçirin. Elde ettiğiniz ezmeyi, tencereye koyun ve şekeri ara ara ilave ederk kanştıra kanştıra pişirin. Ezme, marmelat kıvamına gelmek üzereyken, limon suyunu tencereye boşaltın. Marmelatı 2 dakika daha kaynatıp, ateşten alın. Marmelatı kuru cam kavanozlara boşaltıp, soğuduğunda kavanozların kapaklarını kapatın ve serin bir yerde muhafaza edin.


Zeytin Reçeli

MALZEME

1 kg yeşil dolgu kokteyl zeytin
750 gr toz şeker
1 adet portakal kabuğu
3-4 tane karanfil
1/2 limon suyu
1/2 su bardağı su

YAPILIŞI

Salamurada işlendikten sonra çekirdeği alınıp satışa sunulan dolgu kokteyl zeytinlerden bir kavanoz alınız. Zeytinleri çıkarıp, kırmamaya özen göstererek içini boşaltınız. Bir tencere içinde zeytinleri sıcak su ile haşlayınız. Bir başka tencere içinde,şekeri 1/2 su bardağı su ile kaynatınız. Elma soyar gibi soyduğunuz portakalın kabuklarını ve karanfilleri ekleyiniz. İnce köpük kaynamaya başlayınca önceden süzüp kuruladığınız zeytinleri katınız ve limon suyunu dökünüz. Kıvamına bakarak 12-15 dakika daha kaynatınız.


Kavun Reçeli

MALZEME

1.5kg lik bir kavun
650 gr. şeker
2 limon
1 kaşık kanyak

YAPILIŞI

Kullanılacak kavunun sağlam olması gereklidir yoksa reçel dayanmayacaktır.Kavunu dilimleyerek kabuğunu ayıklayın.İç kısmını bir tencereye doğrayın.Bir limonu kısmını bir tencereye doğrayın.Bir limonu yıkayıp etli beyaz kısmına dokunmadan kabuğunu soyun.Beyaz kısmı de rendeleyerek kavunlara katın.İki limonun suyunu sıkıp tülbenten süzün ve 1/4 litre soğuk suyla birlikte kavunlara katın. Orta ateşte oturtup dikatlice karıştırarak hemen hemen tamamen buharlaşıp kavunlar cam gibi oluncaya kadar pişirin.Tencereye şekeri ve isteniyorsa bir çubuk vanilyayı da koyup orta ateşte sık sık karıştırarak pişirmeye devam edin.Soğuk tabağa şurubundan damlatarak reçelin kınamına bulup bulmadığını kontrol edin.Ateşten indirmeden önce bir kaşık kanyak boşaltarak reçeli kavazona boşaltın.


Zencefil Reçeli

MALZEME

4 su bardağı toz şeker
2 bardak su
1 limon
400 gr.taze zencefil

YAPILIŞI

Taze zencefilleri soyup küp küp doğrayın. Bir taşım kaynatıp suyunu dökün. Üzerine 2 su bardağı su koyup 20 dakika pişirin. Yarı kıvama kadar pişince şekerini koyup kıvamı koyulaşana kadar kaynatın. limonunu sıkıp 5 dakika daha kaynattıktan sonra kavonoza boşaltıp ağzını kapatın. Acı ama bir o kadar da şifalı.


karpuz kabuğu reçeli

MALZEME

Kalın karpuz kabuğu
1 kg. Şeker
2 kg. Sönmüş kireç
1 su bardağı Karanfil
1 çorba kaşığı Limon tuzu
1 paket Limon
1 adet Şerbet boyası
1 çay kaşığı

YAPILIŞI

Karpuz kabuğunun içinin kırmızı kısmı, dışının yeşil kısmı kalmayıncaya kadar soyulur. 3 - 4 cm. çapında karelere bölünür. İsterseniz arzu ettiğiniz şekli vererek de bölebilirsiniz. Sönmüş kireç sulandırılır, içine kesilen karpuz kabukları atılıp 15-20 dakika bekletilir. Kireçli sudan çıkarılan karpuz kabukları bol suda iyice yıkanır. Bir tencereye su konup içinde yıkadığımız kabuklar haşlanır. Kabuklar yumuşayıncaya, çataldandüşünceye kadar iyice kaynatılır. Tencere ateşten indirilip karpuz kabukları içinden alınıp süzülür. Bir başka tencerenin içine konan haşlanmış kabukların üzerine karanfil ve toz şeker konulup örtülür. Böylece 8 - 10 saat bekletilir. Bekleme süresi bitince orta hararetli ateş üzerinde kabuklar kaynatılır. Kaynamaya başlayınca içine limon tuzu, limon suyu ve şerbet boyası ilave edilir. Reçel kıvama gelince köpükleri alınıp kavanozlara konur. Soğuyunca kavanozların ağzı kapatılır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !